Bitcoin nadal silny pomimo spadku ceny złota

Pomimo pozytywnej korelacji pomiędzy tradycyjnym i cyfrowym złotem, to ostatnie odzyskało swoją wartość szybciej niż metalowe.
Średnia miesięczna korelacja pomiędzy Bitcoinem a złotem zbliżyła się 7 sierpnia do maksimum wynoszącego 70%, jednak w ciągu tygodnia spadła o 20% ze względu na spadek ceny złota i obecnie wynosi około 48% w porównaniu z rocznym, jak wynika z analizy danych kryptograficznych Skew.

Zarówno Bitcoin jak i tradycyjne złoto są w stale rosnącej korelacji od pierwszych dni czerwca. Od tego czasu tradycyjne złoto zaczęło stale rosnąć, osiągając swój szczyt 6 sierpnia, kiedy uncja metalu szlachetnego przekroczyła historyczną granicę 2000 dolarów i osiągnęła wszechczasowy haj 2.070 dolarów za uncję, według statystyk GoldPrice.

W międzyczasie, cyfrowe złoto utrzymywało się poniżej granicy 10.000 dolarów aż do 27 lipca, kiedy to nagła zwyżka przyniosła wiodącą krypto walutę ponad 11.000 dolarów w ciągu jednej nocy. Od tego czasu cena Bitcoin testuje poziom 12.000 dolarów, a w momencie publikacji kosztuje 12.019 dolarów według CoinMarketCap.

Według Skew, pozytywna korelacja pomiędzy Bitcoin i złotem wspiera narrację obu aktywów, będąc magazynem wartości w czasach niepewności gospodarczej i amerykańskiego skarbu, który stymuluje rynek masowymi wielomiliardowymi pomocami finansowymi.

Złoto w dół, Bitcoin stabilny

Mimo, że oba aktywa miały iść w tym samym kierunku, a Bitcoin korzystał z tradycyjnego złota, odwrotna tendencja pojawiła się 8 sierpnia, gdy cena złota zaczęła spadać.

W dniu 7 sierpnia cena metalu szlachetnego gwałtownie spadła na rynkach światowych. Największy spadek w ciągu siedmiu lat nastąpił po tym, jak wielu inwestorów czerpało zyski z rajdu cen złota, który doprowadził cenę aktywów “safe-haven” do historycznych szczytów.

Od tego czasu cena złota spadła o prawie 8% i 12 sierpnia osiągnęła poziom 1.921 dolarów. W momencie publikacji cena złota wynosiła 1,951$, czyli pięć dni później, po spadku do najniższego poziomu.

W międzyczasie, cena Bitcoin’a w tym samym czasie utrzymywała się na poziomie około 11.800 dolarów, jednego dnia testując 12.000 dolarów lub spadając do 11.300 dolarów. Jednak wykresy ze Skew pokazują, że oba aktywa są teraz w niższej korelacji.

Hashrat w każdym czasie wzlotów
Jednak pozytywna korelacja ze złotem nie jest jedynym parametrem ilustrującym wzmocnienie Bitcoinu. Kolejny pozytywny sygnał pochodzi ze statystyk Blockchain.com, które pokazują, że średni wskaźnik haszu na 30 dni Bitcoin’a osiągnął 16 sierpnia rekordowe wartości 122,9 terahashes na sekundę (TH/s).

Wskaźnik haszyszu odnosi się do mocy obliczeniowej, którą generują górnicy Bitcoinów w celu potwierdzenia bloku transakcyjnego. Ponieważ wyższy hash rate wskazuje, że jest więcej komputerów pracujących przy wydobyciu bloków Bitcoinów, ponieważ górnicy uważają, że jest to opłacalne, rosnący parametr sugeruje również, że kryptokur waluta umacnia swoją pozycję lidera na świecie.